AEA 2017

2017 Award Outline


2017 Program

■Program Day 1

【Open only to Host, Co-hosts, Sponsors and Partners】

Wednesday, October 25th, 2017

 

Venue:Kashiwa-no-ha Open Innovation Lab [KOIL](Kashiwa city, Chiba)See Map


18:00-20:00

<KOIL 6F AGORA>
Welcome Party

 

■Program Day 2

【Open only to Host, Co-hosts, Sponsors and Partners】

Thursday, October 26th, 2017

 

Venue1:Kashiwa-no-ha Open Innovation Lab [KOIL](Kashiwa city, Chiba)See Map

Venue2:Kashiwa-no-ha Conference Center [KCC](Kashiwa city, Chiba)See Map


9:00-9:15

<KOIL 6F KOIL STUDIO>
Orientation
9:15-10:30

<KOIL 6F KOIL STUDIO>
Startup scenes in each countries

Several nominating committee members will give presentations about trends and environment surrounding the startups and those communities in each countries.

10:30-11:45

<KOIL 6F KOIL STUDIO>
Sponsor presentations

Kashiwa-no-ha presentation and smart city tour

An introduction to Kashiwa-no-ha campus project which is the venue for AEA2017, and one of Japan’s leading smart cities. There will be a tour after the presentation which will include the Smart Center.

11:45-13:30

<KOIL 6F KOIL STUDIO>
Lunch Meeting

Sponsors and nominating committee members will have a talk session during lunch.

13:45-15:40

<KOIL 6F and KCC>
Mentoring Session

Startup entrants will be divided into 6 groups and will have 10-minute presentation followed by 15-minute mentoring session.

16:00-17:30

<KOIL 6F KOIL STUDIO>
Special session
17:30-17:45

<KOIL 6F KOIL STUDIO>
Photo session
18:00-20:00

<KCC>
Networking Dinner

 

■Program Day3

【9:30-18:20 Open to public】
【18:30-20:30 Open only to Host, Co-hosts, Sponsors and Partners】

Friday, October 27th, 2017

 

Venue1:Kashiwa-no-ha Open Innovation Lab [KOIL](Kashiwa city, Chiba)See Map

Venue2:Kashiwa-no-ha Conference Center [KCC](Kashiwa city, Chiba)See Map


9:30-11:35

<KOIL 6F and KCC>
Semi-final Session

10-minute presentation will be followed by 10-minute Q&A session in 6 groups of companies.
Judgement for Semi-final Session
13:00-13:50

<KCC 2F Room1+2>
Talk session : AEA alumni at present
14:00-14:40

<KCC 2F Room5+6>
Greetings
Announcement of the teams for Final session
14:40-17:10

<KCC 2F Room5+6>
Final Session (6 teams)
17:20-18:20

<KCC 2F Room5+6>
Special speech

Cybernics Revolution : Challenges to Shape the Future

Dr. Yoshiyuki Sankai

Professor of University of Tsukuba,
Program Manager of the ImPACT Program hosted by the Cabinet Office of Japan,
President and CEO of CYBERDYNE, INC

18:30-20:30

*Open only to Host, Co-hosts, Sponsors and Partners

<KCC 2F Room5+6>
Farewell Reception

Speeches and  Announcement of Award winners



Special Sponsors







Supporter


2017 Startup Entrants


2017 Entrants


2017 Nominator

ANTONIO M. DEL CARMEN – Philippines

Professor,
Ateneo de Manila University

DON JYH-FU JENG – Taiwan

Professor and DBA Director,
Graduate Institute of Technology, Innovation & Intellectual Property Management, National Chengchi University

K SURESH KUMAR – India

Executive Director,
PSG-STEP

SIVA RAMAMOORTHY – India

Mentor,
Zone Startups

AHMED RAZMAN ABDUL LATIFF – Malaysia

Associate Professor,
Putra Business School  

MAKOTO SARATA – Japan

Assistant Manager,
ASTEM

FUMIHIKO UCHIDA – Japan

Professor, Deputy director of headquarters for industry-university collaboration,
University of Tsukuba

KATSUYA HASEGAWA – Japan

Project Professor,
The University of Tokyo

KEVIN YANG – China

Senior Investment Manager,
Ray VC

LE THAI PHONG – Vietnam

Associate Professor, PhD, Dean,
Foreign Trade University

DAISUKE KATAGIRI – Japan

Assistant Manager,
TOHOKU University Venture Partners Co., Ltd.

TIM MAHLBERG – Australia

Ambassador,
Sydney Genesis Startup Program,
University of Sydney

MICHELLE COLE – New Zealand

Investment Manager,
New Zealand Trade and Enterprise (NZTE)

YU XIAOXIAO – China

Deputy Director of the Communist Youth League,
Tsinghua University

DAWN NG – Singapore

Director, Ecosystem Development (Incubation),
National University of Singapore (NUS) Enterprise

DMITRY POLITOV- Russia

Director for International Cooperation,
Skolkovo Foundation

NATTAKRIT WU – Thailand

Change Maker,
MetaMo

GYEWAN MOON – South Korea

Professor,
School of Business Administration, Kyungpook National University

TOTOK HARI WIBOWO – Indonesia

DR,
Coordinating Ministry for Economic Affairs (CMEA)

RICHARD TAN – China

Chief Executive,
Innospace

GUAN HUANG – China

Assistant Director,
Student Career Center, PEKING University

2017 Judge

Michael Alafant

Group Chairman and CEO,
Fusion Systems Japan

Yasuhiko Yurimoto

CEO,
Global Brain Corporation

Kathy Matsui

Vice Chair,
Chief Japan Strategist, Co-head of Macro Research Asia,
Goldman Sachs

Masaru Murai

Director of the Board,
TX Entrepreneur Partners